Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uvod u operacione sisteme". Rad ima 23 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
INTERNACIONALI UNIVERZITET
U NOVOM PAZARU
FAKULTET ZA INFORMATIKU I INFORMACIONE TEHNOLOGIJE
SEMINARSKI RAD
Predmet: Operativni sistemi
Tema: Uvod u operativne sisteme
Pančevo, mart 2009. god.
1. UVOD
Računarski sistem je složen skup tehničkih uređaja (hardvera), programa koji zadaju instrukcije hardveru, i podataka koji se obrađuju. Ljudi koji koriste računare, bilo kao operateri, programeri ili projektanti, u radu se pridržavaju različitih formalnih i neformalnih procedura.
Programi prevodioci (engl.compilers) omogućavaju ljudima da programe pišu na jeziku koji razume čovek, i da ih zatim prevedu na mašinski jezik, tj. na jezik koji razume mašina.
Povezivači (engl.linkers) i punioci (engl.loaders) omogućavaju sprezanje više mašinskih programa u jednu programsku celinu. Ta celina se može upotrebiti više puta i uvek se smešta na razne lokacije u memoriji. Pri tome, treba odgovoriti na sledeća pitanja:
• Kako se više programa može istovremeno smestiti u memoriju?
• Ko će izabrati koji će program biti u memoriji?
• Koji će program i kada koristiti procesor?
• Kako ćemo obezbediti da svaki program dobije resurse?
Operativni sistem sadrži odgovore na sva ova pitanja.
2. OPERATIVNI SISTEM
Operativni sistem (OS) je skup računarskih programa koji upravljaju hardverskim i softverskim resursima računara. Komponente računarskog sistema su hardver, softver i podaci, a operativni sistem osigurava sredstva za pravilno korišćenje navedenih komponenti. On je podloga svim ostalim programima koji se izvode na računaru i bitno olakšava i pojednostavnjuje njihovo izvođenje. Poznatiji operativni sistemi su: Windows, MS-DOS, Linux, UNIX.
Operativni sistem je program koji objedinjuje u celinu raznorodne delove računara i sakriva od korisnika one detalje funkcionisanja koji nisu bitni za korišćenje računara.
Znači - operativni sistem ima dvostruku ulogu :
* upravlja sastavnim delovima računara, kao štu su npr. procesor, kontroleri i radna memorija (sa ciljem što vežeg iskorišćenja),
* operativni sistem stvara za krajnjeg korisnika računara pristupačno radno okruženje, tako što od mašine koja rukuje bitovima i bajtovima, stvara mašinu koja rukuje sa datotekama i procesima.
Sl.1. Mesto Operativnog sistema u računarskom sistemu
Kao takav, operativni sistem je jedan od najvažnijih i najsloženijih delova računarskog sistema i sastoji se od više relativno nezavisnih celina. Treba imati na umu da svaki proizvođač računara ima svoje operativne sisteme, pa je teško dati opštu strukturu operativnog sistema.
...
-------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!